Iniekcje toksyny botulinowej to najczęstsza procedura estetyczna wykonywana na świecie. To bezpieczna i małoinwazyjna metoda stosowana w celu korekcji zmarszczek mimicznych, umożliwiająca uzyskanie korzystnych, powtarzalnych efektów terapeutycznych.
W każdym przypadku powinien wykonywać ją lekarz. Procedura wymaga znajomości warunków anatomicznych i techniki podawania preparatu, który jest lekiem.
Okolica zabiegowa:
- zmarszczki podłużne czoła,
- zmarszczki między brwiami (lwia bruzda),
- kurze łapki,
- uniesienie brwi,
- zmarszczki nosa
- zmarszczki wokół ust (tzw. Zmarszczki palacza)
- uniesienie kącików ust, (tzw. marionetki)
- wygładzenie brody,
- wygładzenie zmarszczek powieki dolnej
- uśmiech dziąsłowy
Kiedy się śmiejesz, marszczysz brwi, skupiasz lub mrużysz oczy, mięśnie kurczą się, powodując formowanie się zmarszczek i linii. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się pogłębiać i pozostają na stałe. Linie między brwiami mogą byś szczególnie widoczne, sprawiając, że wyglądasz na złego lub zmęczonego, nawet jeśli tak nie jest.
Na czym polega leczenie toksyną botulinową?
Toksyna botulinowa typu A naturalnie występujące białko bakteryjne. Niewielkie dawki tej substancji wstrzykiwane są pod skórę do mięśni poddawanych zabiegowi w celu zredukowani zmarszczek. Substancja ta blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe- takie jak wrażliwość skóry na dotyk- nie ulegają zmianie.
Jak długo trwa efekt działania toksyny botulinowej na zmarszczki?
Pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej widoczne są po 2-3 dniach po zabiegu. Efekt jest okresowy utrzymuje się od 4 do nawet 6 miesięcy.
Jak wygląda zabieg toksyną botulinową:
Zabieg jest stosunkowo krótki. Trwa ok. 20 minut.
Na początku lekarz zaznacza na twarzy pacjenta miejsca, w które następnie wstrzykuje bardzo cienką igłą niewielkie dawki botuliny. Zabieg nie jest bolesny.
Na życzenie Pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe.
Działania niepożądane po zabiegu toksyny botulinowej?
– przeważnie reakcje: w miejscu wstrzyknięcia tj. ból, dyskomfort, szczypanie, zasinienie
– czasem: przejściowe bóle głowy, przejściowe opadanie górnej powieki
– rzadko: przejściowe zmęczenie oczu, przejściowe opuchnięcie powieki, przejściowe opuchnięcie powieki, przejściowe łzawienie, przejściowe drżenie mięśni wokół oka, przejściowe zaburzenia widzenia, przejściowe zaburzenia gałki ocznej
– bardzo rzadko: zawroty głowy, swędzenie, wysypka i reakcje alergiczne
Wymienione działania niepożądane występują zazwyczaj w pierwszym tygodniu po podaniu zastrzyków, nie utrzymują się długo i mają charakter łagodny lub umiarkowany.
Objawy wskazujące na reakcję alergiczną to:
– trudności z oddychaniem
Opuchnięcie twarzy, zaczerwienienie skóry lub swędząca guzkowata wysypka
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne.
Jeżeli po otrzymaniu zastrzyku toksyną botulinową wystąpią:
– trudności z przełykaniem, mówieniem, oddychaniem, pojawi się znaczne osłabienie mięśni
NALEŻY NATYCHMIAST zgłosić się do lekarza prowadzącego. Jeżeli lekarz prowadzący terapię jest nieobecny, należy szukać innej natychmiastowej pomocy medycznej. Konieczna może być specjalna opieka, aby zapobiec dalszym komplikacjom.
Ryzyko potencjalnie niebezpiecznych działań ubocznych jest bardzo małe, lecz może być podwyższone u pacjentów z zaburzeniami połykania, niektórymi z zaburzeniami nerwowo mięśniowymi, istniejącymi uprzednio schorzeniami płuc lub u pacjentów przyjmujących leki mogące nasilać działanie toksyny botulinowej. Należy poinformować lekarza prowadzącego leczenie o przebytych lub istniejących chorobach pacjenta oraz o przyjmowanych lekach
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne.
Do przeciwwskazań zabiegów wygładzania zmarszczek produktami zawierającymi neurotoksynę botulinową typu A należą:
- ciąża i karmienie piersią
- alergia/nietolerancja toksyny botulinowej typu A lub którykolwiek ze składników preparatu (występuje niezwykle rzadko);
- leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna) – mogą współdziałać z toksyną i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych
- zaburzenia krzepnięcia krwi i leki rozrzedzające krew (także aspiryna) – zwiększają prawdopodobieństwo powstania siniaków w miejscach iniekcji igłą
- leki na spastyczność (leki rozkurczowe)
- przyjmowanie inkomycyny, tetracycliny
- choroby nowotworowe skóry
- choroby płytki nerwowo-mięśniowej i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- zespół Lamberta-Eatona, schorzenie neurologiczne miastenia gravis
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i układu sercowo-naczyniowego
- choroby ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i Alzheimer
- rozległe i głębokie uszkodzenia skóry
- aktywna infekcja skórna w miejscu podania preparatu, czynna opryszczka
- grypa, przeziębienie czy ogólnie pogorszony stan zdrowia
Baby botox Zabieg można również stosować u młodszych pacjentów (przed 30. rokiem życia) jako formę profilaktyki starzenia się skóry.
Metodę najczęściej wykonuje się w celu zmniejszenia widoczności niedużych i umiarkowanych zmarszczek; raczej nie rekomenduje się jej w celu leczenia głębokich zmarszczek i bruzd. Wskazanie stanowić może skóra dojrzała, o zmniejszonej elastyczności, „zmęczona”, odwodniona.
Efekt takiego zabiegu utrzymuje się znacznie krócej około 2-3 miesięcy.
Często BABY BOTOX stosowany jest u pacjentów, którzy zaczynają „przygodę” z tym zabiegiem aby mogli przekonać się jak ich twarz będzie wyglądała po zabiegu.